NederlandsfrançaisEnglish

Luna nieuws: blijf op de hoogte | overzicht nieuwsitems | archief
Luna nieuwsitems: archief

Een nieuw Belgisch perscentrum?

Er bestaan plannen voor de oprichting van een gloednieuw Belgisch perscentrum. Binnen enkele jaren zou deze lang gekoesterde droom werkelijkheid kunnen worden. Het nieuwe, nog op te richten gebouw, zou dan onderdak bieden aan journalisten en iedereen die in ons land met de media te maken heeft.

Eind jaren ‘70 van de vorige eeuw beschikte België over een heus perscentrum. Het in Brussel gevestigde IPC of International Press Center groepeerde Belgische beroepsverenigingen, afgevaardigden van kranten, het persbureau Belga en een aantal buitenlandse persagentschappen.

Het IPC staat nog steeds in de Europawijk in Brussel, maar intussen zochten tal van verenigingen en krantenjongens samen met Belga andere oorden op. De hoge huurprijzen zitten daar voor iets tussen. De kapitaalkrachtige mediabedrijven bleven wel ter plaatse, maar zij zijn met z’n allen niet representatief voor het perslandschap in België.

In 2001, tijdens het Belgische voorzitterschap van de EU maakte toenmalig premier Guy Verhofstadt er werk van om vooral de internationale pers van een stijlvol onderkomen te voorzien in het Résidence Palace. Het is echter niet zeker of het perscentrum daar kan blijven gezien de voortdurende uitbreiding van de Europese instellingen in de Europawijk.

Vandaar de plannen om in een nieuw gebouw een Belgisch perscentrum te huisvesten. Dat idee kadert overigens in de fusieplannen van de AVBB (de Vereniging voor Belgische Beroepsjournalisten) met de journalisten van de Periodieke Pers. In het nieuwe, nog op te richten gebouw, zouden de twee al dan niet gefuseerde beroepsverenigingen voor journalisten onderdak vinden, evenals de Journalisten Auteursmaatschappij (JAM), de Raad voor de Journalistiek en de Internationale Federatie voor Journalisten (IFJ).

De voordelen van een dergelijke concentratie zijn evident. Journalisten en medialui kunnen op één plaats terecht voor alles wat ze nodig hebben. Bovendien werkt het kostenbesparend. Iedereen in het gebouw kan gebruik maken van gezamenlijk aangekocht materiaal. En ook de huurprijs zou een stuk lager zijn.

Wanneer het Belgische perscentrum er komt, is nog niet zeker, maar de kans dat de plannen werkelijkheid worden, is zeer reëel.

[Terug naar archief]
© 2008-2010 LUNA NV/SA    WEBMASTER   DISCLAIMER    FAQ    SITEMAP